Трети международен студентски форум по Японистика – 2024

На 05.12.24 в Центъра за Източни Езици и Култури в гр. София се проведе двучасов културен обмен в онлайн среда между студенти, изучаващи японски език и култура, от 4 различни университета и държави. Редом със Софийския университет “Св. Климент Охридски”, взеха участие студенти от Московският градски университет (Русия), Националния университет Ал-Фараби (Казахстан) и Университета Онсекиз Март в Чанаккале (Турция).

Форматът на събитието се състоеше от 4 групи (по една от всеки университет) от по 4-5 студенти, които в рамките на 20 минути трябваше да представят презентация на тема “Как бих представила културата на страната си на чужденци?” и да отговорят на зададени от другите участници въпроси по съответния представен материал. От катедра Японистика към ФКНФ на СУ “Св. Климент Охридски” взеха участие студенти от 2-ри, 3-ти и 4-ти курс от бакалавърска програма “Японистика”, както и студенти от от магистърката програма “Японистика: общество и култура” (за специалисти от други направления).

Презентацията на българските студенти се фокусира върху аспекти от фолклора на страната като носии, народна музика и кукери, както и върху известни български ястия, популярни турустически дестинации в страната, и не на последно място така обичаното от японците българско кисело мляко.

“Бих искала да благодаря, за възможността да съм част от събитието”, споделя Наталия Костова от 2-ри курс Японистика. “Моята тема беше за сравнението на киселото мляко в България с това в Япония. Смятам, че много добре се бяха подготвили с презентациите си колегите от другите университети, благодарение, на които успях да науча много за всяка една страна”.

“С голям интерес следях представянията от другите държави, тъй като мойта тема засягаше забележителностите и като цяло се интересувам от характерните особености на различните страни”, добавя Ариадна Стоилова от 2-ри курс. “Изключително се радвам, че можах да съм част от това събитие”.

Симона Гоцова от магистърската програма “Японистика: общество и култура” също разказва своите впечатления: “Искрено благодаря за предоставената възможност да участвам в това прекрасно събитие! Получаването на нови знания винаги е удоволствие, още повече, когато си заобиколен от съмишленици и хора със сходни интереси от цял свят. Темата ми, посветена на сходствата между кукерите и намахаге, се вписа в палитра от традиции и обичаи, представени от талантливи и мотивирани млади хора. Благодаря за отличната екипна работа, постоянство и усилия! Надявам се в бъдеще да има още много такива събирания”.

“Освен, че научих нови неща за традиционните бит и култура в родните страни на другите участници, успях и да направя съпоставки със собствените си такива”, добавя и Борислав Кънчовски от 3-ти курс. “Предмет на моето представяне бяха спецификите на отделните български фолклорни области, техните традиционни носии, музика и танци. Благодарен съм за възможността да се включа активно в събитието. Искрено се надявам и за в бъдеще да мога да участвам в подобни срещи”.